![γιορτή του Πολιτιστικού και φυσιολατρικού συλλόγου θρυφτής](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20150725_221826.jpg?resize=640%2C480)
Το βράδυ του Σαββάτου 25 Ιουλίου, ανήμερα της εορτής κοίμησης της Αγίας Άννας, έγινε στη χώρο του συλλόγου στη Θρυφτή, η ετήσια εορτή, που συνήθως γίνεται μέσα στον Ιούνη. Στον ιδιόκτητο χώρο που διαθέτει ο σύλλογος, στρώθηκαν τραπέζια, ετοιμάστηκε η ψησταριά, οι μουσικοί κούρδισαν τα όργανα τους και το γλέντι άναψε σιγά – σιγά.
Εκτός από τη διαφοροποίηση της ημερομηνίας, αυτή τη φορά δεν υπήρχε καζάνι, όπως συνήθως υπάρχει στη γιορτή αυτή, λόγω θεμάτων τελωνείου, παρ’ ότι η συγκεκριμένη άδεια καζανίσματος δίδεται εδώ και πολλά χρόνια, μια ημέρα μέσα στο καλοκαίρι, για το σκοπό αυτό.
![Γιορτή του Πολιτιστικού Φυσιολατρικού Συλλόγου Θρυφτής](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20150725_222316.jpg?resize=640%2C480)
Οι νοικοκυρές είχαν ετοιμάσει πολλά και διάφορα φαγητά, τα σουβλάκια ψήνονταν επί τόπου και όλα προσφέρθηκαν δωρεάν σε όσους τίμησαν τη γιορτή του Πολιτιστικού και Φυσιολατρικού Συλλόγου. Ο καιρός πολύ καλός, δεν χρειάστηκε το πανωφόρι που λέγαμε στο σχετικό διαφημιστικό.
Πρώτος το χορό έσυρε ο πρόεδρος του Συλλόγου Γιώργος Χαμηλός, ο οποίος καλωσόρισε τους επισκέπτες και τους ευχαρίστησε, παράλληλα με τα πολιτικά πρόσωπα τα οποία παρ’ ότι εκλήθησαν, έλαμψαν δια της απουσίας τους.
![πολλά και διάφορα που έφτιαξαν οι νοικοκυρές](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20150725_213233.jpg?resize=640%2C481)
Το γλέντι κράτησε πολλές ώρες και για την ενίσχυση του συλλόγου έγινε λαχειοφόρος αγορά με δώρο ένα χλοοκοπτικό μηχάνημα.