![από παλαιότερο γλέντι του προφήτη Ηλία στη πλατεία του Κάτω Χωριού](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/7210222.jpg?resize=640%2C480)
Όπως μας πληροφορεί ο προοδευτικός σύλλογος Κάτω Χωριού οι εκδηλώσεις για την εορτή του προφήτη Ηλία περιλαμβάνουν:
Κυριακή 19 Ιουλίου.
Στις 18:15 ξεκινάμε από την κεντρική πλατεία με τον ιερέα της ενορίας π. Παντελή για το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία από το παλιό μονοπάτι. Η διαδρομή διαρκεί περίπου 20 λεπτά ενώ όσοι επιθυμούν μπορούν να μεταβούν με αυτοκίνητο (διαδρομή 10 λεπτά) Στις 19:00 ξεκινά ο εσπερινός και στις 20:15 επιστρέφουμε στο χωριό.
Δευτέρα 20 Ιουλίου.
Το βράδυ πανηγύρι στην κεντρική πλατεία με τον Ν. Ζωιδάκη. Είσοδος 15 ευρώ με πλήρες μενού. Επίσης διατίθεται και παιδικό μενού.