![Βάσω Κατράκη Βάσω Κατράκη](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/katraki_vaso01.jpg?resize=200%2C147)
Το έργο της συνολικά δεν εκφράζει μόνο την αισθητική τελειότητα της μαστριάς ενός χαράκτη, που διαρκώς ανιχνεύει μέσα στο υλικό του για να εκφραστεί πληρέστερα, αλλά σε κάθε χάραξή της βρίσκεται ένα πνευματικό πάθος απ’ όπου πηγάζει και κάθε μήνυμά της ανθρώπινο.
¶ρχισε με τη ξυλογραφία και έδωσε μια χαρακτική στην οποία συνδυάζονται η προσήλωση στην πραγματικότητα με την έμφαση στα εξπρεσιονιστικά στοιχεία.
Η Βάσω Κατράκη γεννήθηκε στο Αιτωλικό το 1914, σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών από το 1936 ως το 1940 ζωγραφική με καθηγητή τον Κωνσταντίνο Παρθένη και χαρακτική κοντά στον Γιάννη Κεφαλληνό.
Την ταινία προλογίζει ο παραγωγός Γιώργος Σγουράκης, σκηνοθεσία Νίκος Τριανταφυλλίδης, φωτογραφία Νίκος Γαρδέλης, μοντάζ Γιάννης Κριαράκης και διεύθυνση παραγωγής Ηρώ Σγουράκη.