![Γιάννης Μόραλης Γιάννης Μόραλης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/moralis_giannis.jpg?resize=200%2C150)
Η ζωή του ζωγράφου είναι μία ζωή αφιερωμένη στην τέχνη χωρίς συμβιβασμούς. Το έργο του, πέρα από την αναγνωρισμένη αισθητική του αξία, μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε πως η ζωγραφική, όπως άλλωστε κι όλες οι τέχνες, δεν είναι θόρυβος και μανιφέστα, λλά αφοσίωση και συνείδηση ευθύνης του δημιουργού.
Ο Γιάννης Μόραλης γεννήθηκε στην Αρτα το 1916, σπούδασε στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (Α.Σ.Κ.Τ. ) και στη συνέχεια στη Ρώμη και στο Παρίσι.
Εξελέγη καθηγητής της Α.Σ.Κ.Τ. το 1947, μόλις σε ηλικία 31 ετών και επί 35 χρόνια μύησε στη τέχνη γενιές ζωγράφων, οι οποίοι τον αποκαλούν – ακόμη και σήμερα – Δάσκαλο.
Το αφιέρωμα στον Γιάννη Μόραλη θα προβληθεί από τον πρώτο κρατικό κανάλι (ΕΤ1) σε δύο μέρη:
-
α’ μέρος: Τρίτη 27 Ιουνίου, ώρα 20:00
-
β’ μέρος: Τρίτη 4 Ιουλίου, ώρα 20:00