Κατά την εκδήλωση, φωτίστηκαν όλες οι πλευρές του Κουναλάκη, εκείνη του γιατρού, του μουσικού, αλλά και του πατέρα οικογενειάρχη. Ο Κωστής Χατζηφωτεινός μίλησε για τη συνεργασία χρόνων που είχε με τον Κουναλάκη, όπως επίσης και ο Γιώργης
Ταβλάς για την εμπειρία συμμετοχής στις συναυλίες του. Προβλήθηκαν αρκετές φωτογραφίες από τη ζωή και τη πορεία του Μανόλη Κουναλάκη, αλλά και video κυρίως από συναυλίες του.
Στο τέλος, η ορχήστρα αποτελούμενη από συγνεργάτες του Μανόλη, μαζί με τον Χαρίλαο τον Μιχάλη Κλώντζα και την Χαρά Τυμπακιανάκη, ερμήνευσαν τραγούδια από τη τελευταία του δουλειά πάνω στον Καζαντζάκη.
Τέλος η σύζυγος του Μανόλη Κουναλάκη, Δέσποινα, που διοργάνωσε την εκδήλωση, ευχαρίστησε όλους για τη τιμή στον Μανόλη, ενώ ο συνεχιστής, υιός, ο Σίμος, μοίρασε επί σκηνής τα τριαντάφυλλα στους συντελεστές.