![Χρονάκης, Σωρού, Ανδριώτης, Ζαχαρενάκη Χρονάκης, Σωρού, Ανδριώτης, Ζαχαρενάκη](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/mikrasiates1.jpg?resize=200%2C368)
Για το βιβλίο μίλησαν ο φιλόλογος Γιάννης Χρονάκης και ο ιστορικός Νίκος Ανδριώτης, ενώ η ίδια η Μαρία Σωρού περιορίστηκε αρχικά σε κάποιες επισημάνσεις για να απαντήσει στη συνέχεια σε ερωτήματα ή τοποθετήσεις κάποιων παρισταμένων.
Όμως η πλέον συγκινητική στιγμή της βραδιάς, ήταν η απονομή αναμνηστικών στους λίγους επιζώντες εκείνης της εποχής, γυναίκες κυρίως, η οποίες μέσα από τις λίγες κουβέντες που κατάφεραν να αρθρώσουν έδειξαν την ευγνωμοσύνη τους για το τόπο που έκαναν δεύτερη τους πατρίδα, μεγάλωσαν, έκαναν οικογένεια και διέπρεψαν.
Η βραδιά έκλεισε με συναυλία της χορωδίας του συλλόγου Μικρασιατών Ρεθύμνου.