Όλη η βραδιά είχε στηθεί σαν μια ραδιοφωνική εκπομπή, η οποία εκτυλίχθηκε μέσα στην αίθουσα Μελίνα Μερκούρη, με ειδήσεις, σχόλια συνεργατών και φίλων, μουσικές,
αλλά και το πολιτιστικό κομμάτι δηλ. την απονομή των βραβείων μαντινιάδας.Την “εκπομπή” όσο και τις παρουσιάσεις που προβάλλονταν στην οθόνη, επιμελήθηκαν η Κούλα Αναστασίου και ο Βαλάντης Πυθαρούλης πρώην συνεργάτες του Ρ.Σ.Α.Κ..
Για τη ραδιοφωνική διαδρομή του σταθμού μίλησε το μέλος της Μορφωτικής Στέγης, ξεκινώντας από το 1962, όταν ξεκίνησε δειλά – δειλά η πορεία στα μεσαία και καταλήγοντας στο 2006, μεδαία και FM, οπότε ουσιαστικά ο σταθμός άλλαξε ιδιοκτήτες και έγινε κάτι άλλο.
Μετά από την “εκπομπή” και όσα ακούστηκαν μέσα στην αίθουσα ο Γεώργιος Παπαγεωργίου, εμφανώς συγκινημένος εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς
προσωπικότητες που στήριξαν το σταθμό και το ίδιο. Αναφέρθηκε στις προσπάθειες που έγιναν για να περάσει ο σταθμός στο δήμο, που όμως δεν καρποφόρησαν.
Η βραδιά ολοκληρώθηκε με τη κοπή της πίτας της Μορφωτικής Στέγης Ιεράπετρας.