![Θεοφάνια 2024, στον Άγιο Νικόλαο](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20240106_105203small.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Οι καιρός έκανε το χατίρι σε όλους, αφού έτσι κι αλλιώς παραμένει καλοκαιρινός εν μέσω Γενάρη, οπότε, πολύς ο κόσμος που βρέθηκε στον καθεδρικό ναό της Αγίας Τριάδας στη πόλη του Αγίου Νικολάου, περισσότερος δε στο λιμάνι όπου γίνεται καθ’ έτος ο αγιασμός των υδάτων και η κατάδυση του σταυρού, τιμώντας τα Θεοφάνια.
Στην Αγία Τριάδα βρέθηκαν ο αντιπρόεδρος της Βουλής και βουλευτής Λασιθίου Γιάννης Πλακιωτάκης, η βουλευτής Κατερίνα Σπυριδάκη, ο αντιπεριφερειάρχης Λασιθίου, καθώς και πολλά μέλη της νέας δημοτικής αρχής Αγίου Νικολάου. Χοροστάτησε ο μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμος.
![Θεοφάνια 2024, στον Άγιο Νικόλαο](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20240106_105208small.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Μετά το τέλος της ακολουθίας, πομπή με επικεφαλής της Φιλαρμονική Αγίου Νικολάου, έφτασε μέχρι το λιμάνι, όπου έγινε ο αγιασμός των υδάτων και η κατάδυση του σταυρού, με αρκετούς κολυμβητές να διαγωνίζονται για τη κατοχή του.
Ο μητροπολίτης Πέτρας ευχήθηκε σε όλους καλή χρονιά και με τους ιερείς, η πομπή επέστρεψε στην Αγία Τριάδα.
ο Γιάννης Πλακιωτάκης: Ημέρα φώτισης και ελπίδας, η σημερινή, ας μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε την προσπάθεια για το καλύτερο για τις οικογένειες μας, τον τόπο μας, την Ελλάδα. Χρόνια πολλά σε όλες και όλους.
Χρόνια πολλά, καλά, φωτεινά………