![Η Σύναξις του Αγίου Προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/synaxh-ioannou-prodromou-selhnari-7-1-2022-1.jpg?resize=640%2C366&ssl=1)
Την Παρασκευή 7 Ιανουαρίου, την Σύναξιν εορτάζομεν του Αγίου Προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου, ο Σεβασμ. Μητροπολίτης κ. Γεράσιμος ιερούργησε στον Ιερό Ναό Θεοφανείων, Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Σελλινάρι, επί τη επετείω των προ πενταετίας Εγκαινίων του.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, ο Σεβασμιώτατος ευλόγησε την αγιοβασιλόπιτα και απηύθυνε στον Καθηγούμενο Ιωακείμ Ραπτάκη και την αδελφότητα της Ιεράς Μονής ευχές για μια αγλαόκαρπη και δημιουργική νέα χρονιά και η χάρις του Χριστού να εξαλείψει την πανδημία που επί διετία ολόκληρη δοκιμάζει την Οικουμένη.
από την Μητρόπολη Πέτρας και Χερρονήσου
Ο Πέτρας και Χερρονήσου, καλούμαστε να προσφέρουμε κατάλυμα στον Χριστό