![Βαι Βαι](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Vai01.jpg?resize=200%2C129)
Εξάλλου τα φοινικόδεντρα αποτελούν σημείο έλξης για χιλιάδες τουρίστες που επισκέπτονται τον τόπο κάθε χρόνο. Είναι αδιαμφισβήτητα μία σημαντική αισθητική παρουσία στο τοπίο των τουριστικών θερέτρων και κοινόχρηστων χώρων.
Το έντομο αυτό θεωρείται σήμερα ο σημαντικότερος εχθρός των φοινικοειδών και εντοπίσθηκε πρόσφατα στο Ηράκλειο και τη Χερσόνησο. Μεγάλος αριθμός από προνύμφες του εισχωρούν στο εσωτερικό των δένδρων ανοίγοντας στοές και κατατρώγοντας τo.
Σαν αποτέλεσμα τα φύλλα αρχικά πέφτουν προς τα κάτω (σαν μαραμένα), σε επόμενο στάδιο ξηραίνονται, πέφτουν, ο κορμός – ενώ εξωτερικά μπορεί να δείχνει εντάξει- εσωτερικά είναι κατεστραμμένος σε μεγάλο βαθμό, με συνέπεια το θάνατο του δένδρου.
Δυστυχώς όταν γίνεται αντιληπτό ότι υπάρχει πρόβλημα, η ζημιά είναι ήδη πολύ σοβαρή και ανεπίστρεπτη.