![Σχολείο Σχολείο](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/sxoleia2.jpg?resize=200%2C121)
Στην απάντηση που δώσατε αντί να είστε σαφής, μας μεταφέρατε στον αόριστο χρόνο, ότι, ενόψε της προκήρυξης της μελέτης για την αναβάθμιση του ΒΟΑΚ στο τμήμα Νεάπολη, κόμβος Κριτσάς θα εξεταστεί το όλο θέμα της ασφαλούς διάβασης μαθητών και κατοίκων στην εν λόγω περιοχή. Ένα τόσο λοιπόν σημαντικό θέμα που αφορά την ασφάλεια των μαθητών, αλλά και των κατοίκων ενώ θα προκρυχθεί μελέτη για αναβάθμιση του ΒΟΑΚ το παραπέμπετε στην εξέταση και όχι στη θετική ανταπόκριση, γεγονός που δημιουργεί ανησυχία και ερωτηματικά για την αντιμετώπιση κυρίως που έχετε απέναντι στα μικρά παιδιά.
Μετά τα παραπάνω ερωτάστε:
– Θα δεσμευθείτε με σαφήνεια και ξεκάθαρα από την στιγμή που πρόκειται για μια παρέμβαση που αφορά νέους ανθρώπους και την ασφάλεια τους, ότι στα πλαίσια της μελέτης αναβάθμισης του ΒΟΑΚ στο τμήμα Νεάπολης κόμβος Κριτσάς θα εντάξετε και θα χρηματοδοτήσετε το έργο της κυκλοφοριακής σύνδεσης της περιοχής των σχολικών συγκροτημάτων στον Ξερόκαμπο του Δήμου Αγ. Νικολάου;
– Πότε υπολογίζετε ότι θα έχουν ολοκληρωθεί οι μελέτες αυτές, αν τελικά αποφασίσετε να εντάξετε το έργο αυτό στην παραπάνω μελέτ;
– Αν τελικά η μελέτη αυτή καθυστερήσει να ολοκληρωθεί πάντα με την προϋπόθεση ότι έργο αυτό δεν θα είναι στη φάση της εξέτασης, αλλά είναι μέρος της μελέτης, ποιες άλλες λύσεις σκέπτεστε να ακολουθήσετε, προκειμένου να διασφαλιστεί η ασφαλής διάβαση των μθητών και των κατοίκων της περιοχής;
Ο ερωτών Βουλευτής
Μιχάλης Καρχιμάκης
ΕΡΩΤΗΣΗ Για τον κ. Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ