Στη μνήμη του δικού μας Αντώνη Η ανθρωποφαγία συνδέεται στην κυριολεκτική χρήση του όρου (συνήθεια, έθιμο πρωτόγονων λαών να τρώνε ανθρώπινο κρέας), με εποχές και κοινωνίες διαφορετικής οργάνωσης, όπου, μαζί με την ανθρωποθυσία, αποτελεί έκφραση μιας τελείως άλλης αντίληψης για τον κόσμο, τη φύση και το θείο. Η «ανθρωποφαγία» στην εποχή μας, μεταφορικά, νοείται ως εκείνη … Συνεχίστε να διαβάζετε το «Ανθρωποφαγία» ή Ανθρωπισμός;.
Αντιγράψτε και επικολλήστε αυτόν τον σύνδεσμο στον WordPress ιστότοπο για ενσωμάτωση
Αντιγράψτε και επικολλήστε αυτόν τον κώδικα στον ιστότοπό σας για να ενσωματωθεί