![Δημιουργία ξανά Δημιουργία ξανά](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Logo_Dimiourgia.png?resize=200%2C55)
Τα φορολογημένα χρήματα που, με κόπους μιας ζωής, αποταμίευσαν οι Έλληνες λεηλατούνται για να καλύψουν τις «ανάγκες» ενός αντιπαραγωγικού, σπάταλου και ανοργάνωτου κράτους. Η όποια παραγωγική οικονομία απέμεινε στη χώρα όχι απλώς δεν βρίσκει τραπεζικά κεφάλαια για να προχωρήσει αλλά υπόκειται σε πρωτοφανή αφαίμαξη για να παραταθεί η ζωή στον «μεγάλο ασθενή». Οι αποταμιεύσεις των πολιτών γίνονται καύσιμο σε ένα αυτοκίνητο που πέφτει στον γκρεμό και ο οδηγός νομίζει ότι πετάει.
>Επιτέλους ΩΣ ΕΔΩ! Αφήστε μας να δουλέψουμε ξανά! Αφήστε μας να παράγουμε!
«Δημιουργία, ξανά!» ζητά:
-
Μείωση της φορολογίας νομικών και φυσικών προσώπων στο 15% (flat tax) με διακομματική δέσμευση για τουλάχιστον 10ετή ισχύ του νέου φορολογικού πλαισίου.
-
Καμμία φορολόγηση σε μη εισόδημα ή σε περιουσιακά στοιχεία που δεν αποφέρουν εισόδημα.
-
Άμεση πώληση ή μακροχρόνια μίσθωση κρατικών επιχειρήσεων και περιουσιακών στοιχείων με αμιγώς αναπτυξιακά κριτήρια (θέσεις εργασίες που θα δημιουργηθούν, εξαγωγές που θα πραγματοποιούνται κλπ.), μέσα από διαφανείς και νόμιμες διαδικασίες.
-
Άμεση κατάργηση κρατικών φορέων με μηδενικό ή δευτερεύουσας σημασίας αντικείμενο ή με επικάλυψη αρμοδιοτήτων.
-
Εκ του μηδενός αναδόμηση του κράτους. Όλο το οργανόγραμμα του κράτους να επανασχεδιαστεί με την λογική κόστους/αποτελέσματος και να στελεχωθεί από την αρχή μέσα από ανοιχτούς διαγωνισμούς.
-
Κατάργηση ειδικών φόρων στην ενέργεια παραγωγής. Η ελληνική βιοτεχνία και βιομηχανία θα πρέπει να έχει πρόσβαση σε ηλεκτρισμό, φυσικό αέριο κλπ. σε τιμές τουλάχιστον ανταγωνιστικές των γειτόνων.
-
Άνοιγμα όλων των κλειστών επαγγελμάτων και κατάργηση κάθε προσοδοθηρικού νόμου, φόρου ή τέλους υπέρ τρίτου που εξασφαλίζει εισοδήματα σε μία συντεχνία εις βάρος του συνόλου.
-
Λογοδοσία – απόδοση λογαριασμού για κάθε ευρώ που εισπράττει και ξοδεύει το Δημόσιο.