![Δεν κινδυνεύουν οι μύλοι του Νικηθιανού](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/1-48315894_2885683158124515_122534008205606912_o-1.jpg?resize=640%2C360)
Δεν θα επηρεαστεί κανένα από τα κτίσματα των ανεμόμυλων στην περιοχή του Νικηθιανού, από την διαπλάτυνση του τμήματος ΒΟΑΚ Αγίου Νικολάου – Νεαπόλης, λόγω του έργου προστασίας που υπάρχει έναντι του δρόμου (σχέδιο), δηλώνει κατηγορηματικά ο Δήμαρχος Αγίου Νικολάου κ. Αντώνης Ζερβός στο έγγραφο που απέστειλε στον Προοδευτικό Σύλλογο Νικηθιανού και κοινοποίησε στο Υπ. Μεταφορών (Γ.Γ Δημοσίων Έργων, Γ. Δ/νση Συγκ. Έργων, Δ/νση Μελετών Έργων Οδοποιίας) στην Περιφέρεια Κρήτης, στο ΤΕΕ – ΤΑΚ, και στην Τοπική Κοινότητα Νικηθιανού.
Μάλιστα όπως έκανε γνωστό αν και το συγκεκριμένο σύνολο των μύλων που υπάρχουν στην περιοχή δεν έχει χαρακτηριστεί ώς διατηρητέο ή νεότερο μνημείο έως σήμερα, θα ζητηθεί από την Υπηρεσία Νεότερων Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού, η ανάδειξη του εν λόγω συγκροτήματος ώς νεότερο μνημείο, εφόσον αυτό στοιχειοθετηθεί.
περιορισμός των απαλλοτριώσεων για να σωθούν οι μύλοι – 104fm.gr