![Εγκαίνια της αίθουσας γευσιγνωσίας οίνου και ελαίου "Toplou Fabrica"](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/294847948_598857481598189_5708255712822757238_n.jpg?resize=640%2C426&ssl=1)
Τα εγκαίνια της αίθουσας γευσιγνωσίας οίνου και ελαίου “Toplou Fabrica”, έγιναν τη Δευτέρα (25/7) στη Μονή Τοπλού, παρουσία της υφυπουργού τουρισμού Σοφίας Τσαγκαράκη, του υπουργού νησιωτικής πολιτικής Γιάννη Πλακιωτάκη και του δημάρχου Σητείας Γιώργου Ζερβάκη.
Η νέα αίθουσα, το παλιό λιοτρίβι του μοναστηριού, θα αποτελέσει σημείο εξωτερίκευσης, προβολής και γνώσης των προϊόντων που παράγονται από τη μονή, όπως κρασί, λάδι…… Και βέβαια ο επισκέπτης θα έχει τη δυνατότητα να αγοράσει.
Τον Αγιασμό των εγκαινίων τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κύριλλος.
Χαιρετισμούς απηύθυναν ο κ. Πλακιωτάκης, η κ. Ζαχαράκη, ο κ. Ανδρουλάκης, και ο κ. Ζερβάκης.
![Εγκαίνια της αίθουσας γευσιγνωσίας οίνου και ελαίου "Fabrica Toplou"](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/294847948_598857481598189_5708255712822757238_n.jpg?resize=640%2C426&ssl=1)
Πριν την μονή Τοπλού, οι υπουργοί επισκέφτηκαν το δημαρχείο Σητείας όπου τους υποδέχτηκε ο δήμαρχος Γιώργος Ζερβάκης.
Μετά τα εγκαίνια η Ζαχαράκη και Πλακιωτάκης συναντήθηκαν με τον πρόεδρο του Παλαικάστρου Νίκο Χατζηδάκη όπου συζητήθηκε το θέμα αθλητικής διοργάνωσης wind surf στον Κουρεμένο. Σ’ αυτό το επίπεδο, θα πρέπει να εμπλακεί ο αρμόδιος υπουργός Λευτέρης Αυγενάκης.