![Με το έργο αυτό αναβαθμίζεται το δυτικό παραλιακό μέτωπο του Λιμένα Χερσονήσου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/ναυάρχου-νεαρχου-800x408.jpg?resize=640%2C326)
Τη σύμβαση του έργου «Ηλεκτροφωτισμός της οδού Ναυάρχου Νεάρχου και αποκατάσταση του οδοστρώματος Δ. Ε. Χερσονήσου» προϋπολογισμού 60.692,80 ευρώ (με Φ.Π.Α.) υπέγραψε χθες ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων και Χωροταξικού Σχεδιασμού, κ. Εμμαν. Πετράκης και ο εκπρόσωπος της αναδόχου εταιρείας Λιμενική Α.Ε., παρουσία του δημάρχου Χερσονήσου, κ. Γιάννη Μαστοράκη
και των επιβλεπουσών μηχανικών της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου, Σοφίας Υφαντή – μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ και Στεφανίας Τσαγκαράκη – πολιτικός μηχανικός.
Με το έργο αυτό αναβαθμίζεται το δυτικό παραλιακό μέτωπο του Λιμένα Χερσονήσου. Ο χρόνος ολοκλήρωσής του είναι στο τέλος του έτους (30-12-2015) και στις εργασίες περιλαμβάνονται οι απαραίτητες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για τον φωτισμό της οδού Ναυάρχου Νεάρχου στο Λιμ. Χερσονήσου, στην οποία προβλέπονται μονόφωτα και δίφωτα φωτιστικά επί ιστό έξι (6) μέτρων. Η αποκατάσταση του οδοστρώματος θα πραγματοποιηθεί με σταμπωτό δάπεδο σκυροδέματος.
Η μελέτη του έργου εκπονήθηκε από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου, τη Σοφία Υφαντή – μηχανολόγο μηχανικό ΤΕ και την Αθανασία Αλεξανδρή – αρχιτέκτων μηχανικό και ο αρχικός της προϋπολογισμός ήταν 130.000 ευρώ (με Φ.Π.Α.).