![Σεραφείμ Τσόκας Σεραφείμ Τσόκας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/tsokas_5.jpg?resize=200%2C154)
Το Νοέμβριο του 2005 στα πλαίσια της 10ης επετείου για ην Ευρω-μεσογειακή Συνεργασία, οι εταίροι δεσμεύτηκαν να υιοθετήσουν ένα χρονοδιάγραμμα για την αποκατάσταση της θαλάσσιας μόλυνσης στη Μεσόγειο μέχρι το 2020 χρησιμοποιώντας την Μεσογειακή Στρατηγική για Αειφόρο Ανάπτυξη , του UNEP (Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών).
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ακολουθώντας την παραπάνω δέσμευση ξεκίνησε μια πρωτοβουλία γνωστή ως Ορίζοντας 2020, βάζοντας τα θεμέλια μιας περιβαλλοντικής πολιτικής για την Μεσόγειο.
Η σρατηγική θέτει ένα προσχέδιο χρονοδιάγραμμα για την πρώτη φάση του Horizon 2020, μέχρι το 2013. Στόχος της Υπουργικής Συνάντησης είναι η υιοθέτηση του χρονοδιαγράμματος αυτού.
Αυτή θα είναι η πρώτη Ευρω-μεσογειακή Υπουργική Συνάντηση γα το περιβάλλον που πραγματοποιείται έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση.