![ο δήμαρχος οροπεδίου Λασιθίου Γιάννης Στεφανάκης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/ΓΙΑΝΝΗΣ-ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ-ΔΗΜΑΡΧΟΣ-ΟΡΟΠΕΔΙΟΥ-ΛΑΣΙΘΙΟΥ.jpg?resize=640%2C631)
Στις εργασίες της έκτακτης γενικής συνέλευσης της ΚΕΔΕ την Τρίτη 1η Δεκεμβρίου στην Αθήνα θα συμμετέχει ο Δήμαρχος Οροπεδίου Λασιθίου Γιάννης Στεφανάκης. Στο επίκεντρο του συνεδρίου θα τεθεί το κρίσιμο θέμα του οικονομικού-χρηματοδότησης των ΟΤΑ.
Παράλληλα ο Δήμαρχος Γιάννης Στεφανάκης θα έχει συνάντηση με τον αναπληρωτή Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Μάρκο Μπόλαρη. Στη συνάντηση, στο Υπουργείο, ο δήμαρχος θα θέσει στον Υπουργό το θέμα της χρηματοδότησης του αρδευτικού δικτύου του δήμου, η μελέτη του οποίου έχει ολοκληρωθεί. Επίσης θα συζητηθεί το φορολογικό-ασφαλιστικό των αγροτών.