![Τριετές μνημόσυνο κυρού Νεκταρίου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/1-IMG_20181015_101908899.jpg?resize=640%2C480)
Το τριετές μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του μακαριστού Μητροπολίτη Πέτρας και Χερρονήσου κυρού Νεκταρίου έγινε το πρωί της Δευτέρας (15/10), στη Μεγάλη Παναγία.
Τη μνήμη του μακαριστού μητροπολίτη τίμησαν ο αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, ο μητροπολίτης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου Ευγένιος, ο Ιεραπύτνης και Σητείας Κύριλλος και ο διάδοχος στο θρόνο της μητρόπολης Πέτρας, Γεράσιμος.
Παρέστησαν, ο βουλευτής Λασιθίου Γιάννης Πλακιωτάκης, οι πρώην δήμαρχοι Δημήτρης Κουνενάκης, Γιώργος Μηλιαράς και Ζαχαρίας Δοξαστάκης, εκπρόσωποι των σωμάτων ασφαλείας.
![Τριετές μνημόσυνο κυρού Νεκταρίου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/1-IMG_20181015_103719995.jpg?resize=640%2C480)
Το μνημόσυνο εψάλλη στον μητροπολιτικό ναό ενώ στη συνέχεια ιερείς και εκκλησίασμα βρέθηκαν στον τάφο του ιεράρχη όπου t;eεπιμνημόσυνη δέηση.
Τέλος παρετέθη μικρή δεξίωση σε όσους βρέθηκαν εκεί