Στη τρίτη σελίδα της απάντησης επισυνάπτεται το αίτημα του δημάρχου Αγίου Νικολάου Δημήτρη Κουνενάκη στο οποίο αναφέρεται ότι “Εν τω μεταξύ εμείς προχωρήσαμε στην διαμόρφωση του συγκεκριμένου χώρου ως ανοικτού παιδότοπου για τον οποίο υπάρχει μεγάλη ζήτηση από τους επισκέπτες των ξενοδοχείων αλλά και τους συμπολίτες“, για να προσθέσει λίγο πιο κάτω ότι “δεδομένου ότι δεν έχουμε την τεχνογνωσία, αλλά ούτε και τα μέσα για τη διαμόρφωση ενός τέτοιου χώρου, προχωρούμε στην συλλογή προσφορών από τρίτους έναντι ανταλλάγματος“. Δηλ. από την μια το σημείο έχει ζήτηση, από την άλλη δεν έχουμε μέσα για τη διαμόρφωση.…”. Αποκρύπτει ο δήμαρχος επιμελώς ότι εδώ και πολλά χρόνια η πλαζ του Ε.Ο.Τ., έχει αφεθεί να ρημάξει, ακριβώς επειδή κανείς, ούτε από τη πολιτική ηγεσία του δήμου, αλλά ούτε από την ΔΕΤΑΔΑΝ τότε, ΔΑΕΑΝ σήμερα, θέλει να χαλάσει φαιά ουσία και να θέσει το χώρο ξανά σε λειτουργία.
![Αλμυρός, ιδιωτικοίηση των πάντων και χωρίς τις επιταγές του μνημονίου ! almyros3](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/almyros3.jpg?resize=200%2C191)
Και αναρωτιέται κανείς, που πάμε; μα κανονικά πίσω στην εποχή που ο εκάστοτες ιδιώτης που ενοικίαζε ξαπλώστρες στις παραλίες, έδιωχνε όσους πήγαιναν για μπάνιο και δεν νοικίαζαν από αυτόν ξαπλώστρα και ομπρέλλα διότι “είχε ακριβό νοίκι”.
Αυτή η απόφαση βέβαια θα έχει και συνέχεια. Την εκχώρηση κακήν κακώς και της Μαρίνας αφού κανείς από το Δ.Σ. ούτε καταννοεί τί είναι Μαρίνα, ούτε θέλει να μάθει. Άλλωστε, ο πρόεδρος του Δ.Σ. της Δ.Α.Ε.Α.Ν., για πολλοστή φορά τελεί υπό παραίτηση.