![Ο μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμος με ιερείς στην επιμνημόσυνη δέηση](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20160522_102230.jpg?resize=640%2C481)
Η επέτειος της Μάχης της Κρήτης, μαζί με την γενοκτονία των Ποντίων, τιμήθηκαν στη πρωτεύουσα του νομού Λασιθίου, στον Άγιο Νικόλαο τη Κυριακή (22/5).
Το πρωί της Κυριακής εψάλη στον ιερό ναό της Αγίας Τριάδας, δοξολογία στην οποία χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμος. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η φιλόλογος του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Αγ. Νικολάου κ. Λαμπρινή Παγκάλου.
![εκλεγμένοι και επικεφαλείς στρατευμάτων και σωμάτων ασφαλείας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20160522_102149.jpg?resize=640%2C481)
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο των πεσόντων στη κεντρική πλατεία του Αγίου Νικολάου, παρούσης της πολιτικής ηγεσίας, καθώς και διοικητών στρατιωτικών μονάδων του νομού και κατάθεση στεφάνων.
![ο τελευταίος μιας γενιά πραγματικών αγωνιστών: Γιώργης Χατζηδάκης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20160522_102717.jpg?resize=640%2C481)