![Και να αδελφέ μου που (δεν) μάθαμε να κουβεντιάζουμε](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20200701_194534890.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Αυτό επιβεβαιώθηκε για πολλοστή φορά στο δημοτικό συμβούλιο Αγίου Νικολάου με θέμα τη σχολική στέγη. “Δεν μάθαμε να κουβεντιάζουμε” ή μάλλον ο καθείς στον κόσμο του, χωρίς ούτε καν να εξετάζει τις προτάσεις του άλλου. Αποτέλεσμα: συνεχίζεται η σαρδελοποίηση των μαθητών στα σχολεία.
Όμως, παρά την “ομόφωνη απόφαση”, το πρόβλημα της σχολικής στέγης θα συνεχίσει να υπάρχει.
Από την άλλη, μας έκανε εντύπωση η ρήση του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου Γ. Καλογεράκη: άντε να μιλήσουν κι οι δικοί μας. Φράση που ξεστόμισε πρόεδρος του Δ.Σ. συμπληρώνοντας και αν δεν σας αρέσει ο τρόπος που λειτουργώ, καταθέστε πρόταση μομφής.
![Και να αδελφέ μου που (δεν) μάθαμε να κουβεντιάζουμε](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20200701_194509246.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Σ’ αυτό τον τόπο, επικρατεί η τακτική δουλεία του καθενός που δεν καταλαβαίνει.
Αντί λοιπόν του τραγουδιού “και να αδελφέ μου”, προτείνουμε το “Εγώ μιλώ κι εσύ είσαι αλλού” των Νικολόπουλου – Ελευθερίου, με τον Γιώργο Νταλάρα: