![η Σητεία εορτάζει](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/8-2.jpg?resize=640%2C480)
Η Σητεία φοράει τα καλά της (25/11) και τιμά τη πολιούχο και προστάτιδα, Αγία Αικατερίνη. Ο εορτασμός λαμπρός, αυτή τη φορά λόγω και της παρουσίας του προέδρου της δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου.
Το πρωί στο καθεδρικό ναό της Αγίας Αικατερίνης, έγινε η πανηγυρική θεία λειτουργία, χοροστατούντων του αρχιεπισκόπου Κρήτης και των μητροπολιτών Ιεραπύτνης και Σητείας και Πέτρας και Χερρονήσου.
Ως το τελετουργικό επιτάσσει, αμέσως μετά έγινε η λιτάνευση της εικόνας της Αγίας στους δρόμους της Σητείας.
![η Σητεία εορτάζει](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/5-3.jpg?resize=640%2C457)
Ακολούθως ο πρόεδρος της δημοκρατίας φύτεψε στη κεντρική πλατεία, μια μικρή ελιά, εις ένδειξιν ειρήνης, για να αναγορευτεί στη συνέχεια επίτιμος δημότης Σητείας σε ειδική συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου.
Ο πρόεδρος της δημοκρατίας ακόμα ξεναγήθηκε στην Ιερά Μονή Τοπλού.
Παρέστησαν, ο αναπληρωτής υπουργός παιδείας Κώστας Ζουράρις, οι βουλευτές Λασιθίου, Θραψανιώτης και Πλακιωτάκης, ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης και επικεφαλείς των στρατιωτικών δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας.
Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με το δείπνο προς τιμή του προέδρου της δημοκρατίας.