![Μικρή η προσέλευση στη λαϊκή συνέλευση με λίγους Κριτσώτες Kritsa_wind2](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Kritsa_wind2.jpg?resize=200%2C151)
Η παρουσία των δύο αντιπεριφερειαρχών, Βρέντζου και Λαμπρινού, δεν έδωσε κάτι ιδιαίτερο, διότι το θέμα πέρασε στην αιρετή περιφέρεια πριν από δυο μήνες και δεν υπάρχει πλήρης ενημέρωση.
Όμως, τόσο ο κύριος Ξηρουχάκης από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, όσο και ο Δημήτρης Ψαρράς, του Φοίνικα, ο Αλέκος Στεφανάκης από ΓΕΩΤΕΕ και ο κ. Καράτζης από το Κτηνοτροφικό σύλλογο Ηρακλείου, με το τρόπο τους ξεκαθάρισαν προς όλους ότι μια τέτοιου μεγέθους παρέμβαση στη Κρήτη, θα προκαλέσει πολλαπλή ζημιά στο νησί. Στη κτηνοτροφία, στο τουρισμό και αλλού, αφού κάποιοι σχεδιάζουν ερήμην όλων μας, τη δημιουργία αιολικών εγκαταστάσεων πάνω από 4 MWatt, μόνο για εξαγωγή. Με άλλα λόγια, όπως ειπώθηκε χαρακτηριστικά, η Κρήτη θα γίνει η μπαταρία της Ευρώπης.
![το προεδρείο της λαϊκής συνέλευσης, Κερούλης, Κουνενάκης, Θραψανιώτης Krista_wind1](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Krista_wind1.jpg?resize=200%2C151)
Το θέμα θα μπει στο τοπικό συμβούλιο, με αρνητική μάλλον διάθεση και πιθανότατα, αρνητικά θα αποφασίσει και ο δήμος, αλλά η όποια απόφαση ενός δημοτικού συμβουλίου, δεν έχει ισχύ, παρά μόνον γνώμης. {jcomments on}