![Πανήγυρη Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος πόλεως Ιεράπετρας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/afentis-xristos-agios-xaralampos-ierapetras.jpg?resize=640%2C406)
Την Κυριακή 6 Αυγούστου, εορτή της Μεταμορφώσεως του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, πανηγυρίζει ο φερώνυμος Ιερός Ενοριακός Ναός στην Κάτω Μερά (παλαιά πόλη) της Ιεράπετρας.
Το απόγευμα του Σαββάτου 5 Αυγούστου και ώρα 7:00΄ μ.μ. θα τελεσθεί ο Μέγας πανηγυρικός Εσπερινός της εορτής, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κυρίλλου.
Ανήμερα της εορτής, Κυριακή 6 Αυγούστου και ώρα 6:30΄ π.μ., θα τελεστεί η Ακολουθία του Όρθρου και στη συνέχεια η Θεία Λειτουργία.
Από την Ενορία Μεταμορφώσεως του Σωτήρος πόλεως Ιεράπετρας