![Τιμή στους δύο πεσόντες αστυνομικούς στις φυλακές Νεάπολης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG-ef0459122d03b6d8360c8b09f20e6be1-V.jpg?resize=640%2C362&ssl=1)
Ήταν 9 Ιουνίου του 1989, παραμονές εκλογών όταν κρατούμενοι των φυλακών Νεάπολης, απέδρασαν δολοφονώντας δυο αστυνομικούς φρουρούς κατά τη διαφυγή τους. Το Νίκο Κοκολάκη και τον Σαράντο Σακκά.
Κάθε χρόνο, τιμάται η θυσία των δύο αυτών συνανθρώπων μας, δύο από τους 145 πεσόντες αστυνομικούς στο καθήκον τους για να κοιμόμαστε ήσυχοι εμείς.
![Τιμή στους δύο πεσόντες αστυνομικούς στις φυλακές Νεάπολης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20230608_111732.jpg?resize=640%2C366&ssl=1)
Παρέστησαν οι αρχές του τόπου, εκφράζοντας τον σεβασμό τους, καταθέτοντας στεφάνια στη συνέχεια.
Η πλέον συγκινητική στιγμή της εκδήλωσης όταν οι οικογένειες των δύο αστυνομικών κατέθεσαν λίγα λουλούδια στο μνημείο. Ειδικά τα εγγόνια στους παππούδες που δεν γνώρισαν………