![Επίτιμο προξενείο Εσθονίας, εγκαίνια](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/φωτογραφία-3-1.jpg?resize=640%2C360)
Επίσημα εγκαίνια στο Επίτιμο Προξενείο Εσθονίας στον Άγιο Νικόλαο, έγιναν τη Τρίτη (5/7), στο χώρο όπου βρίσκεται, πάνω από το λιμάνι της πόλης. Τα εγκαίνια έκανε ο Υπουργός Εσωτερικών της Εσθονίας Hanno Pevkur, οποίος βρέθηκε ειδικά για το σκοπό αυτό στη πόλη. Παρέστησαν ο βουλευτής Γιάννης Πλακιωτάκης, η αντιπεριφερειάρχης Λασιθίου Πελαγία Πετράκη, ο δήμαρχος Αγίου Νικολάου Αντώνης Ζερβός, ο πρόξενος της Ουγγαρίας, ο πρόξενος της Εσθονίας στη Κύπρο και ο πρέσβης της Εσθονίας στην Ελλάδα Μάργκους Ράβα.
![Επίτιμο προξενείο Εσθονίας, εγκαίνια](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/φωτογραφία-2.jpg?resize=640%2C360)
Όπως είπε στον χαιρετισμό του ο Υπουργός Εσωτερικών της Εσθονίας, πολλοί Εσθονοί έρχονται στη Κρήτη για διακοπές και ο αριθμός θα μεγαλώσει αφού οι πτήσεις θα πολλαπλασιαστούν. Ευχαρίστησε δε τον επίτιμο πρόξενο της χώρας του Μανώλη Δανδουλάκη, ο οποίος φρόντισε να δημιουργηθεί και να λειτουργήσει το προξενείο στον Άγιο Νικόλαο.