![Le Corbusier Le Corbusier](https://104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Le Corbusier01.jpg)
Γι΄αυτο συνεργάστηκε με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, το Τ.Ε.Ε. Δυτικής Κρήτης, τη Σχολή Αρχιτεκτόνων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, τα Τμήματα Αρχιτεκτόνων του Πολυτεχνείου Κρήτης, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και με τη στήριξη του Ιδρύματος Le Corbusier.
Τριάντα μεταπτυχιακοί σπουδαστές της σχολής Αρχιτεκτόνων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου επισκέφθηκαν περισσότερα από 30 κτίρια του Le Corbusier κατά τη διάρκεια δύο ταξιδιών στη Γαλλία και την Ελβετία, τον Νοέμβριο του 1998 και του 1999.Το υλικό που έφεραν μαζί τους αναδεικνύει ακόμα και άγνωστες πτυχές του πλούσιου έργου του Le Corbusier.
![ronchamp ronchamp](https://104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Ronchamp bw01.jpg)
Θα παρουσιαστούν περίπου 120 φωτογραφίες, μαζί με σκίτσα, ήχους και αντικείμενα, και θα προβάλλονται video. Σε ένα μικρό βιβλίο, που θα συνοδεύει την έκθεση θα δημοσιευτούν επιλεγμένες ερευνητικές αναζητήσεις από την παράλληλη προσπάθεια εμβάθυνσης στο έργο του Le Corbusier.
Παράλληλα, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθεί ημερίδα με θέμα «Ο Le Corbusier και οι Έλληνες», με ομιλητές τους Σουζάνα Αντωνακάκη, αρχιτέκτων, Δήητρα Γεωργαντοπούλου, αρχιτέκτων, υποψήφια διδάκτωρ Ε.Μ.Π., Σωκράτη Γεωργιάδη, καθηγητή Ακαδημίας Καλών Τεχνών Στουτγάρδης, Arnaud Dercelles, Fondation Le Corbusier, Γιάννη Εξάρχου, αρχιτέκτων, υποψήφιο διδάκτωρ Ε.Μ.Π., Νίκο Πατσαβό, διδάσκων Τμήματος Αρχιτεκτόνων Πολυτεχνείου Κρήτης, Παναγιώτη Τουρνικιώτη, αναπλ. καθηγητή Σχολής Αρχιτεκτόνων Ε.Μ.Π.
Θα ακολουθήσει συζήτηση με συντονιστή τον αρχιτέκτονα Δημήτρη Αντωνακάκη, καλλιτεχνικό διευθυντή του Κ.Α.Μ. και συμμετέχοντες εκπροσώπους των τεσσάρων αρχιτεκτονικών σχολών που συνδιοργανώνουν τις εκδηλώσεις. Τον σχεδιασμό και την επιμέλεια των εκδηλώσεων έχει ο Παναγιώτης Τουρνικιώτης, αναπληρωτής καθηγητής Ε.Μ.Π., σε συνεργασία με τους αρχιτέκτονες Ίριδα Λυκουριώτη και Γιάννη Εξάρχου.
Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερες για το κοινό. Το ίδιο και οι εργασίες της ημερίδας.